אז איך מבשלים אספרגוס?

בשנת 1973 נסעו ענת וכרמי כרמל (האבא והאמא של "כרמלים שדות חדשים") לטיול בארה"ב. ושם בארוחת ערב טעמו אספרגוס צרוב נפלא.

הם חזרו לארץ עם הרעיון לגדל אותו באדמות עמק יזרעאל, חקרו, למדו ובדקו והתחילו לגדלו. במהלך גידולו הם שמו לב שבתנאים אופטימליים קצב הגידול שלו בעונה החמה הוא בלתי נתפס ויכול להגיע לכ 20 ס"מ ביממה! כיום אגב, גידול האספרגוס הוא אחד מעמודי התווך של היבולים במשק.

מקורות האספרגוס

השם אספרגוס בא מהמילה "לירות" ביוונית והוא אכן נראה כמו נצר ה"נורה" מתוך האדמה. מספרים שהקיסר אוגוסטוס טבע את הביטוי : "מהר יותר מלבשל אספרגוס" ביטוי שמתאר מהלך מהיר במיוחד.

לאספרגוס יצא שם של ירק אציל שדורש שיטפלו בו בכפפות של משי. לא נכחיש שהוא בן אצולה, וככזה אולי תופתעו לגלות, שהוא אפילו נחשב למזון-על, ומסתבר שהוא אחד מהירקות הבריאים שיש, עשיר בנוגדי חמצון, ויטמינים, ברזל ואפילו חומצה פולית!

איך מבשלים אספרגוס?

 

לפני שנשתף אתכם  במתכון לאספרגוס המושלם שלנו (האמת שיש כמה מתכונים מומלצים לאספרגוס) בוודאי תנשמו לרווחה שתגלו שהוא קל להכנה באופן מפתיע.

מתכון אספרגוס – בישול בריא, קווים לדמותו

בישול בריא זה אומר בישול מהיר. לאספרגוס מומלץ לצרף שמן זית משובח או רוטב על בסיס כזה. בישול בריא הוא בישול ירוק, והשם מעיד על טכניקה ששומרת על צבעו של הירק הנחלט כ- 2 דקות במי מלח רותחים, ואח"כ מסונן ומועבר במהירות למי קרח, כדי לעצור את תהליך הבישול.

הידעתם :

ניתן למצוא את האספרגוס בשלושה צבעים: ירוק, לבן וסגול. אלו לא בהכרח זנים שונים, אלא תנאים שונים בגידולו – את האספרגוס הלבן מגדלים ללא חשיפה לאור, ואילו הסגול (שאפשר למצוא בעיקר בצרפת) הוא בעצם אספרגוס צעיר מאוד, שגדל בטמפרטורות נמוכות ואשר נקטף סמוך לבקיעתו מהאדמה, כשהוא דק והספיק מעט לגדול.
אז אם גם אתם תוהים איך מבשלים אספרגוס, קבלו:

  • אספרגוס צרוב בתנור – המתכון המומלץ שלנו
  •  מחממים תנור לחום גבוה, 210 מעלות.
  • קוטמים את קצה האספרגוס, כ-2 ס"מ מבסיסו ומסירים בעדינות בעזרת קולפן מעט מקליפת הגבעולים הסיבית. 
  •  מרפדים תבנית בניר אפייה ועליה מניחים את האספרגוס.
  •  בוזקים שמן זית (בערך 2 כפות), מעט מלח גס ופלפל שחור גרוס.
  •  צולים -8-10 דקות.
  •  מוציאים מהתנור ומגישים.

בתאבון!!